1    0

 

Oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, wspólnie z Oddziałami PTP na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz Uniwersytecie Opolskim, a także ruchem społecznym organizacji i osób działających na rzecz polskiej szkoły: Obywatele dla Edukacji,  Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Kadry Kierowniczej Oświaty, Fundacji Ja, Nauczyciel, Sekcja i Zespół Pedagogiki Krytycznej KNP PAN oraz Sekcja Pedagogiki Resocjalizacyjnej KNP PAN to Organizatorzy Nadzwyczajnego Kongresu „W Trosce o Edukację”, który odbył się 2 lipca 2022 roku w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Fundacji Nowe Horyzonty w Warszawie, przy ulicy Bobrowieckiej 9. Do udziału w Kongresie zarejestrowało się 180 osób z całej Polski.

Nadzwyczajny Kongres Edukacyjny: W TROSCE O EDUKACJĘ zgromadził przedstawicieli wszystkich środowisk zaangażowanych w edukację, szkołę, opiekę i wsparcie: zarówno nauczycielki i nauczycieli, kadrę kierowniczą placówek, uczniów, rodziców, środowisko akademickie, jak i organizacje pozarządowe.

Spotkanie zorganizowane było wokół pięciu paneli:

  • partycypacja w edukacji: uczniowie- nauczyciele- rodzice- pozostałe podmioty;
  • o potrzebie nowego prawa edukacyjnego;
  • kto i co psuje nam szkołę na każdym poziomie edukacji i jaką mamy szansę na zmianę?
  • edukacja wobec nierówności, wykluczenia, przemocy symbolicznej;
  • problemy i potrzeby edukacji wielokulturowej - edukacja dla osób uchodźczych z Ukrainy.

Ważnym obszarem rozmów w duchu krytyki pedagogicznej, resocjalizacyjnej i prawnej była także nowelizacja ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich zwana ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

Nadzwyczajny Kongres „W Trosce o Edukację” to spotkanie interwencyjne, wywołane proponowanymi zmianami w polskiej edukacji i szkole. To rodzaj naszego, obywatelskiego zaangażowania, które pokazuje, że edukacja, szkoła, wychowanie to są wartości obywatelskie, wspólnotowe, wartości ponadpartyjne. Organizując ten Kongres chcieliśmy żeby wszyscy, którzy pragną zmian i wiedzą jak je wprowadzić mogli swobodnie, na równych prawach się wypowiedzieć. Wnioski z Kongresu przedstawimy jako rekomendacje szerokiego grona obywateli i ekspertów.

Edukacja jest ważna. Naprawdę ważna.

Edukacja jest nasza. Naprawdę wspólna.

Ratujmy Edukację, Ratujmy Szkołę.

 

   2  3

 

4  5

    8  7

 

 6  9