MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA NT. MIĘDZYKULTUROWA KONFERENCJA PEDAGOGIKI SZTUKI „EDUKACJA PRZEZ SZTUKĘ DLA POKOJU”. USTKA, 25-28 WRZEŚNIA 2023 ROKU.

 

1. Organizator konferencji: Instytut Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Współorganizatorzy konferencji: Katedra Edukacji Muzycznej Akademii Pomorskiej w Słupsku, Sekcja Pedagogiki Sztuki Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN; Sekcja Pedagogiki Kultury i Edukacji Międzykulturowej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN; Oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Słupsku.

 

2. Miejsce i czas konferencji: Ustka, 25-28 września 2023 roku.

 

3. Cele konferencji

W 2021 roku rozpoczęła swoją działalność Sekcja Pedagogiki Sztuki Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, której inicjatorem i przewodniczącym jest prof. dr hab. Dariusz Kubinowski (Akademia Pomorska w Słupsku). Po raz pierwszy w historii nauk pedagogicznych w Polsce podjęto tym samym próbę ukonstytuowania, ugruntowania i rozwijania pedagogiki sztuki jako subdyscypliny naukowej. Akademia Pomorska w Słupsku ma bogate doświadczenie w organizacji konferencji międzynarodowych z zakresu pedagogiki muzyki. Wydawane jest tu także międzynarodowe czasopismo naukowe "Ars Inter Culturas" eksponujące problemy międzykulturowej edukacji przez sztukę. Od kilku lat jest tu również organizowana konferencja naukowa poświęcona edukacji równościowej akcentująca równość różnorodności jako ideał pedagogiczny, w tym w kontekstach intersekcjonalnych. Celem zasadniczym jest organizacja konferencji Sekcji Pedagogiki Sztuki KNP PAN z udziałem zaproszonych uczonych z Ukrainy i innych krajów, dedykowanej integracji i wsparciu środowiska polskich akademików zajmujących się naukowo zagadnieniami pedagogiki sztuki. W zamyśle organizatorów ma to być zainicjowanie cyklu konferencji (co dwa lata w Słupsku) dedykowanych pedagogice sztuki jako subdyscyplinie naukowej w Polsce we współpracy z uczonymi zagranicznymi. W pierwszej edycji zamierzamy skupić się na przywołaniu, reinterpretacji, wzbogaceniu, rozwinięciu, docenieniu podstaw teoretycznych oraz dociekań badawczych na temat edukacji przez sztukę dla pokoju, co zarówno wskazuje na dotychczasowe tradycje pedagogiczne w Polsce (S. Szuman, J. Korczak, B. Suchodolski, I. Wojnar) jak i na świecie (J. Dewey, H. Read, M. Montessori, E. Barba, E. Eisner). Temat ten zyskał na aktualności w nowym, dramatycznym kontekście działań wojennych na terenie Ukrainy, stąd specjalne zaproszenie zostanie skierowane do uczonych ukraińskich zajmujących się tą problematyką, a także do uczonych z innych krajów podejmujących w swoich badaniach te kwestie. Obrady konferencji we wrześniu 2023 roku będą zwieńczeniem dotychczasowej i nawiązywanej dopiero współpracy pedagogów sztuki w Polsce i na świecie wokół kategorii edukacji dla pokoju. W ramach poszczególnych sesji konferencyjnych, debat, prezentacji posterowych itd. uwzględniać będziemy wszystkie zakresy i dziedziny sztuk oraz edukacji artystycznej, w tym muzyki, teatru, tańca, sztuk plastycznych, literatury i poezji, filmu, fotografii, sztuki cyfrowej, multimediów, animacji i gier komputerowych, sztuk hybrydowych. Tym samym staramy się potwierdzać empirycznie i analitycznie potencjały szeroko rozumianej aktywności artystycznej w realizacji wyzwań edukacyjnych XXI wieku, w tym przede wszystkim edukacji dla pokoju.

 

KOMUNIKAT NR 1.

 

 PROGRAM KONFERENCJI