MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA NT. X TRANSDYSCYPLINARNE SYMPOZJUM BADAŃ JAKOŚCIOWYCH „KRYTYCZNE BADANIA JAKOŚCIOWE DLA LEPSZEGO ŚWIATA”. SŁUPSK – USTKA, 13-16 CZERWCA 2023 ROKU.

 

1.Organizator konferencji: Instytut Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

 

Współorganizatorzy konferencji: Katedra Socjologii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku, Sekcja Socjologii Jakościowej i Symbolicznego Interakcjonizmu Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Słupsku.

 

2. Miejsce i czas konferencji: Słupsk – Ustka, 13-16 czerwca 2023 roku.

 

3. Cele konferencji

Transdyscyplinarna Sieć Badaczy Jakościowych od przeszło 10 lat integruje i wspiera środowisko badaczy i metodologów jakościowych reprezentujących różne dyscypliny naukowe i ośrodki akademickie z całego kraju. Łącznie w dotychczasowych edycjach TSBJ wzięło udział przeszło 1000 uczonych. Dotychczas wypracowana i sprawdzająca się formuła naszych cyklicznych ogólnopolskich spotkań naukowych (warsztaty metodologiczne i sesje konferencyjne) poszerzona zostanie w ramach X Transdyscyplinarnego Sympozjum Badań Jakościowych o wykłady zaproszonych wybitnych metodologów i badaczy jakościowych z zagranicy. Temat jubileuszowego Sympozjum nieprzypadkowo odnosi się do wymiaru krytyczno-konstruktywnego uprawiania badań jakościowych w różnych dyscyplinach naukowych oraz do aktualnego dramatycznego kontekstu różnorakich kryzysów globalnych, ekologicznych, społecznych, egzystencjalnych, humanitarnych itd. Temat wiodący X TSBJ „Krytyczne badania jakościowe dla lepszego świata” oznacza naukowe przyjrzenie się koncepcjom i praktykom badań jakościowych zaangażowanych społecznie, postrzeganych jako hybrydy poznania naukowego i aktywizmu o charakterze prohumanistycznym i prodemokratycznym. W ramach sesji konferencyjnych prezentowane i dyskutowane będą zagadnienia dotyczące wybranych podejść badawczych (w tym m.in. metodologia teorii ugruntowanej, różne odmiany etnografii i autoetnografii, badania narracyjne, wizualne, fenomenografia, uczestniczące badania w działaniu, badania przez sztukę, społeczne badania internetowe, krytyczna analiza dyskursu, badania hybrydowe, badania intersekcjonalne, pisarstwo eksperymentalne, poezja akademicka), w ich różnych połączeniach z krytyczną perspektywą poznawczą. Warsztaty metodologiczne i debaty konferencyjne służyć będą jak zwykle wzmacnianiu kompetencji naukowych badaczy jakościowych, a spotkania z wykładowcami zagranicznymi wprowadzą nowe impulsy, inspiracje, innowacje do rodzimego dyskursu. Współczesny świat w coraz większym stopniu wymaga wiedzy konstruowanej w rezultacie badań jakościowych i potrzebuje społecznie zaangażowanych badaczy jakościowych, a temu służy od samego początku idea TSBJ.

 

 KOMUNIKAT NR 1