VIII Miedzynarodowa Konferencja Naukowa

 

VIII MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA Z ZAKRESU EDUKACJI GLOBALNEJ NT.: DZIECKO I DZIECIŃSTWO W SYTUACJI ZAGROŻENIA KRYZYSEM - KONTEKST WOJNY. WARSZAWA, 30 MAJA 2023 ROKU.

 

1. Organizator konferencji: Instytut Pedagogiki (Katedra Pedagogiki Społecznej) Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Współorganizatorzy konferencji: Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

2. Miejsce i czas konferencji: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, 30 maja 2023 r.

 

3. Cele konferencji Losy dzieci nie da się oddzielić od losów kraju. Niekiedy otaczająca rzeczywistość, określone wydarzenia społeczne czy polityczne, w sposób szczególnie niekorzystny ograniczają rozwój młodego pokolenia. Dzieje się tak w sytuacjach skrajnych, których źródłem jest np. wojna” (Wiesław Theiss). Na całym świecie dzieci stoją w obliczu wielu zagrożeń i kryzysów. Pozornie współczesne dzieciństwo uległo przeobrażeniom na lepsze, jednak wojna w Ukrainie dobitnie pokazuje znaczenie idei edukacji globalnej, zwłaszcza w zakresie wychowania dla pokoju i wsparcia dzieci w sytuacji zagrożenia kryzysem. Rosyjska agresja na Ukrainę stała się przyczyną nie tylko licznych tragedii, cierpień i kryzysu humanitarnego na terenach ogarniętych działaniami wojennymi, ale również wyzwaniem dla państw Europy i świata, w tym w pierwszym rzędzie dla Polski jako kraju sąsiadującego z Ukrainą i udzielającego na masową skalę wsparcia uchodźcom wojennym. Wyzwanie, które stanęło przed naszym krajem i jego obywatelami, dotyczy działań z zakresu interwencji kryzysowej, wsparcia oraz pomocy osobom poszkodowanym i uciekającym przed okrucieństwem wojny, wśród których dominują kobiety, dzieci (wiele z nich nie ma zapewnionej opieki rodzicielskiej), osoby starsze.

Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo nasycone miłością i ochroną. Tymczasem działania wojenne w Ukrainie i sytuacja w krajach przyjmujących uchodźców wymaga trwałej i skutecznej odpowiedzi na ich ogromne potrzeby. Dzieci, które pozostały w Ukrainie giną w wyniku wojny od jej pierwszego dnia. Część z nich zostało rannych, niekiedy okaleczonych na całe życie. Ale nawet wśród tych, którym udało się uniknąć obrażeń fizycznych, okrucieństwo wojny pozostawiło głębokie rany w psychice. Nieodłącznym towarzyszem codzienności tych dzieci jest poczucie straty, permanentnego zagrożenia, życia w niepewności. Wiele dzieci doświadczyło strachu ucieczki i konieczności odnalezienia się w obcym kraju, wśród obcych ludzi.

Podczas naszych obrad chcemy zająć się powyższymi problemami, to jest: sytuacją dzieci zagrożonych kryzysem, zarówno pozostających w swojej ojczyźnie, jak też uciekających przed okrucieństwem wojny i szukających schronienia w Polsce.

 

 

KOMUNIKAT NR 1

 

SPRAWOZDANIE Z KONFERENCJI